strona główna

                   mirror na stronie audioretro.pl        

skarabo.net

projekty audio >> nie tylko moje > przedwzmacniacz WK-WA Piotra

Strona  skarabo.net  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze.  Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.


projekty audio  >> nie tylko moje >
  I Circlotron I słuchawkowiec lampowy I słuchawkowiec OTL I buforek  I tuning gramofonu I preamp lampowy I wzmacniacz SE



Projekt przedwzmacniacza WK-WA Piotra z Łodzi:


(...) Chciałbym napisać kilka słów o wykonanym przeze mnie przedwzmacniaczu WK-WA (Nr 3)
Elementy przedwzmacniacza umieściłem w obudowie po odtwarzaczu CD z lat 90-tych nieistniejącej już firmy Fonica.
Zastosowałem w przedwzmacniaczu układ opóźniający załączenie napięcia anodowego.
Dla lamp małej mocy takich jak triody ECC88 pewnie nie stosuje się takich układów, ale na pewno nie zaszkodzi.
Schemat zasilacza poniżej:

Ponieważ różne typy lamp mają różne brzmienia - a przekonałem się o tym próbując też rosyjskich triod -
(wiem, że brzmienie muzyki potrafi się znudzić) więc zastosowałem możliwość wyboru między lampą ECC88 i zwykłym mostkiem kbpc1000/10 a lampą E88CC i mostkiem na diodach 1N4007.
Można rozbudować zasilacz o kolejny przekaźnik przełączający rezystory regulujące napięcie żarzenia np. stosując triodę większej mocy produkcji rosyjskiej – 6N6P , która pobiera więcej prądu żarzenia od triody ECC88 bo aż 750mA. Będzie wtedy możliwy wybór między triodami o różnych prądach żarzenia

Schemat obu wersji przedwzmacniacza (jeden kanał) z podanymi napięciami na poszczególnych elektrodach lamp:

Zespół trzech przekaźników dwu torowych realizuje taką możliwość wyboru również dla dwóch napięć anodowych 168V (ECC88) i 194V (E88CC).
Oczywiście można układ przystosować do zupełnie innych par triod zmieniając wartości  rezystorów redukujących napięcie anodowe i pamiętając o napięciu żarzenia. 
Niemało czasu zajęło mi dobranie wartości rezystorów katodowych, oraz rezystora anodowego w układzie ze wspólną katodą. Można tu poeksperymentować zmieniając punkty pracy lampy, prądy anodowe i napięcie anodowe. Parametry te mają wpływ w większym lub mniejszym stopniu na ostateczne brzmienie przedwzmacniacza.

Stosowanie w zasilaczu napięcia żarzenia zbyt dużych pojemności przekraczających 10 000 uF powoduje moim zdaniem „odchodzenie od dźwięku”- "zamulanie" wysokich tonów. Próbowałem lampy żarzyć bezpośrednio z odczepów 6,3V AC transformatora. Dźwięk został pozbawiony głębi, pojawiło się za to dużo średnich i wysokich tonów (oraz bardzo cichy przydźwięk sieciowy).

Lampy faktycznie mikrofonują ponieważ po podłączeniu do wzmacniacza, załączeniu przedwzmacniacza i ustawieniu głośności we wzmacniaczu na 1/2 w głośnikach słychać efekt "szybkiego pykania".
Wystarczy lampy osłonić dłonią z jednej strony a efekt "pykania" wyraźnie zmniejsza się.

Przedwzmacniacz nie „brumi” i z przydźwiękiem sieciowym nie ma kłopotu. Masa układu znajduje się tylko w jednym punkcie na wydzielonym kwadracie PCB między lampami połączona grubszym przewodem (z miedzi beztlenowej) z masą lokalną zasilacza napięcia anodowego. Przewód ochronny PE sieci zasilającej 230V AC połączony jest tuż przy gnieździe zasilania z metalową obudową przedwzmacniacza.
 

Muzyka z przedwzmacniacza lampowego w połączeniu z moim systemem brzmi bardzo ładnie, chociaż w każdej wersji przedwzmacniacza nieco inaczej:
- grzecznie, urokliwie i detalicznie dla spokojnej muzyki z lampą ECC88 na mostku  kbpc1000/10.
- bardziej dynamicznie i trochę nerwowo ale za to rockowo z lampą E88CC z wyższym napięciem anodowym o +25V i czterema diodami 1N4007.
Co ciekawe, czasem mam wrażenie jakbym słuchał muzyki z płyty winylowej.

Piotr  
Łódź
 

Bezpieczeństwo:

Zanim zaczniesz pracować z wysokimi napięciami, poczytaj o skutkach działania prądu na organizm człowieka na stronie "Bezpiecznie!"

Bądź ostrożny! Zawsze pracuj uważnie i z wyobraźnią.

Urządzenia elektroniczne zwykle są zasilane z sieci 230V. 
Napięcie sieciowe jest niebezpieczne, dlatego stosuj przemyślane rozwiązania swoich konstrukcji tak, by nie narazić siebie i innych użytkowników na porażenie prądem elektrycznym! 
 

W urządzeniach lampowych występują wysokie napięcia. Wszelkich regulacji dokonuj przy wyłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów wysokonapięciowych!

Lampy i niektóre rezystory rozgrzewają się do wysokiej temperatury. Łatwo o poparzenie!


moje projekty  >> i nie tylko moje >
  I Circlotron I słuchawkowiec lampowy I słuchawkowiec OTL I buforek I tuning gramofonu I preamp lampowy I wzmacniacz SE


powrót do góry >

I strona główna I audio-retro I projekty audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2022 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone